Dodano 24 sierpnia 2023

Kilka słów o odpoczywaniu

Zacznijmy od podstaw.

Podstawą w przypadku odpoczywania jest mózg, a konkretnie system zadowolenia i kojenia, który dzięki niemu odczuwamy. U istot żywych stan zadowolenia i kojenia jest osiągany, gdy zdobędą one to, czego potrzebowały. Zazwyczaj staje się to możliwe w sytuacji w której mają one zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a prawdopodobieństwo ataku jest bliskie lub równe zeru. System, o którym mowa, ma związek z grupą hormonów peptydowych zwanych endorfinami – ich wydzielanie pobudza poczucie zadowolenia w sytuacji gdy dezaktywowany jest system reagowania na zagrożenia oraz system dążenia. Jego funkcją jest rozluźnienie organizmu i poczucie satysfakcji, a na poziomie biologicznym – regeneracja organizmu. Z takiego punktu widzenia odpoczynek jest możliwy gdy:

  1. mamy możliwość zatrzymania się w działaniu,
  2. nic nam nie zagraża.

 

 

Ad. 1. Kiedy jest możliwe zatrzymanie się w działaniu? Po pierwsze – nie chodzi tutaj o wymuszony bezruch, a raczej o stan umysłu, w którym odczuwamy spokój i akceptujemy to, że na pewien czas wyłączymy się z nurtu aktywności. I tutaj zawsze warto zadać sobie pytanie – co nam robi sytuacja, w której nic nie robimy?

Dla części osób może być to moment, w którym zaczną odczuwać niepokój, lęk, czasem nawet irytację. Może ona wynikać z obawy przed losem tego, co zostawiliśmy, ale czasem te emocje biorą się stąd, że ciągłe działanie pozwalało nam dotychczas unikać jakiegoś rodzaju konfrontacji z samym sobą. W tym pierwszym przypadku często chodzi o potrzebę stałej kontroli, dla której przeciwwagą jest zaufanie, że na przykład nic złego się nie stanie jak nie będzie nas w pracy. W drugim przypadku może chodzić o to, że praca pozwala nam schować się przed różnego rodzaju konfliktami w nas samych, dotyczących związków, ważnych decyzji życiowych lub poczucia braku sensu w naszym życiu – ot, takie bieganie z taczką – nie ważne czy jest pełna, czy pusta, liczy się by szybko z nią biegać. By móc się wyłączyć z działania przyda się zaakceptowanie tego, że nie musimy wszystkiego, zawsze i wszędzie robić, a w dodatku najlepiej jak się da. A co za tym idzie – przyda się taki stan, w którym przestaniemy stawiać przed sobą oczekiwania bycia równym lub równą bogom. Warto też mieć akceptację dla własnej niedoskonałości – każdy coś ma jakieś deficyty, każdy popełnia błędy i nie zawsze wszystko nam wychodzi tak, jak byśmy chcieli. W radzeniu z własną niedoskonałością pomocne jest bycie wyrozumiałym. Co ciekawe, ludzie, którzy przestają się biczować za każde potknięcie i nauczyli się być wyrozumiałymi dla własnych niedoskonałości, często stają się bardziej wyrozumiali dla swojego otoczenia w myśl idei „Pomóż sobie – daj odetchnąć światu”.

 

Ad. 2. Stan zagrożenia jest bezpośrednio powiązany z reakcją stresu. Skoro zagrożenia takie jak atak drapieżnika, głód itp. w cywilizowanym świecie przestały być źródłem stresu, więc pojawia się pytanie – co obecnie nam zagraża? W dzisiejszym świecie najczęściej źródłem zagrożenia są nasze relacje z innymi ludźmi, lęk o to, jak zostaniemy ocenieni, obawa, czy ktoś da nam to czego potrzebujemy, czy nam nie zaszkodzi itd. W konsekwencji – umiejętność wyłączania systemu zagrożenia będzie wiązała się z naszymi przekonaniami o innych ludziach. Możemy nauczyć się skupiać na relacjach, które są tego warto, na takich, w które warto inwestować i otaczać się ludźmi, przy których lubimy samych siebie. Z drugiej strony możemy też nauczyć się nie przejmować oceną innych. Ileż ja bym dał za to, żeby ktoś wcześniej mnie nauczył, że nie każdy musi mnie lubić i nie każdego ja muszę kochać…

 

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, kwestia spełnienia niezbędnych warunków do wprowadzenia organizmu w stan regeneracji leży w naszej psychice i w tym, jakie żywimy przekonania na temat świata i siebie samych. Nie potrzebujemy wcale wydawać olbrzymich sum i luksusowych warunków by wypocząć. Znaczenie ma głównie to, czy czujemy się dobrze z samymi sobą i czy otaczamy się właściwymi ludźmi.

 

W ofercie Mental Health Center posiadamy wiele wykładów, szkoleń oraz warsztatów poświęconych tematowi odpoczywania i regeneracji, m. in. w pakiecie „Self-care”. Przykładowe tematy oferowanych wykładów to:

  • Regeneracja – między niewolnikiem pracy, a mistrzem zen. Dlaczego mam trudności w zadbaniu o siebie?
  • Overthinking – po co to sobie robimy? Jak sobie radzić z zamartwianiem?
  • Dobre nawyki związane ze spaniem. Jak sobie radzić z pracą w rożnych strefach czasowych?
  • Zespół chronicznego zmęczenia
  • Granice między pracą a życiem prywatnym – jak się odłączyć?

Częściową ofertę wykładów można znaleźć na stronie: https://mhcenter.pl/wyklady. W celu otrzymania pełnej oferty wykładów – prosimy o wysłanie e-maila na adres: info@mhcenter.pl.

Autor: Michał Śmiałowski

 

Wróć do wszystkich artykułów