Dodano 1 października 2024

Szkolenia z zapobiegania wypaleniu zawodowemu dla nauczycieli

Jak co roku, początek jesieni wiąże się ze zwiększonym stresem szkolnym. Dzieci się adaptują, opiekunowie i rodzice starają się je wspierać, ale dla nich też nie jest to łatwy czas. Również nauczyciele są grupą, którą w tym czasie czekają kolejne zmiany, kolejny rok adaptacji, nie mówiąc już o tym, że jest to zawód z definicji narażony na stres chroniczny i wypalenie zawodowe.

Godziny pracy (niektórzy im zazdroszczą, ale nie widzą czasu poza szkołą, w którym nauczyciele również pracują), wysokie oczekiwania ze strony rodziców i emocjonalny ciężar pracy z dziećmi mogą przyczyniać się do uczucia wyczerpania, stresu i wycofania, a potem nietłumionej irytacji. Bo tak działa mózg w stresie, że traci możliwości kontroli nad emocjami i zachowaniem.

Typowe czynniki przyczyniające się do wypalenia zawodowego nauczycieli to:

  • Nadmierna liczba godzin nauczania, planowania lekcji, oceniania i zadań administracyjnych.
  • Niewystarczające zasoby, duże klasy i ograniczone możliwości rozwoju zawodowego.
  • Radzenie sobie z trudnymi zachowaniami uczniów, obawami rodziców i presją spełniania wysokich standardów akademickich.
  • Nierównowaga między życiem zawodowym, a prywatnym -trudności w utrzymaniu zdrowej równowagi między pracą, a życiem osobistym.

Czym to się kończy:

  • Wyczerpanie, zmęczenie, bezsenność i częste choroby.
  • Wypalenie emocjonalne, uczucia apatii, cynizmu i oderwania od uczniów, irytacja, dehumanizacja uczniów
  • Obniżona motywacja i zaangażowanie w pracę, ale też lęk przed pracą, który może się objawiać somatycznie – bólami, czy częstszymi zachorowaniami.
  • Stres i trudności w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.

Temat nie jest prosty, bo wymaga systemowego rozwiązania, a jak wiadomo – cały nasz system edukacji jest, mówiąc eufemistycznie, do poprawy. Ale dopóki system nie zadba o zdrowie psychiczne nauczycieli – trzeba egoistycznie myśleć samemu o swoim zdrowiu psychicznym.

Jeżeli czyta to jakiś zaangażowany menedżer/ka szkoły – zapraszamy do współpracy przy szkoleniach z zapobiegania wypaleniu zawodowemu i dobrych praktykach we wspieraniu pracowników w kryzysie –  kontakt@mhcenter.pl.

Wróć do wszystkich artykułów