Dodano 24 lipca 2023

Jak zdrowie psychiczne wspiera kulturę bezpieczeństwa w organizacji

Dla wielu firm bezpieczeństwo ich pracowników jest priorytetem, wprowadzane są programy „Safety First”, ale to nadal są programy, przekaz i informacja nie wystarczą bo wszystko zależy od ludzi. Ostatecznie to ludzie swoim zachowaniem i podejściem do kwestii bezpieczeństwa decydują o tym czy ich praca będzie bezpieczna. Nie wystarcza już świadomy menadżer i grono specjalistów od BHP – sztuką jest dotrzeć do świadomości pracowników, nauczyć ich dbać o siebie, własne zdrowie i życie oraz zdrowie i życie swoich współpracowników. To czy ktoś będzie działał bezpiecznie dla siebie i swojego otoczenia zależy od wielu czynników, zdecydowana większość z nich dotyczy kwestii psychiki takich jak stres, świadomość, jakość komunikacji, stan naszej uwagi etc.

Temat zdrowia psychicznego jest nierozerwalnie połączony z kwestiami bezpieczeństwa i nie można już mówić o bezpieczeństwie bez dotykania tego tematu. Z jednej strony stan psychiki może wpływać na jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy z drugiej strony zaczyna to wymuszać na na specjalistach zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa umiejętności rozpoznawania zagrożeń również w tym obszarze i poszerzenia kompetencji o wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia pierwszej pomocy psychologicznej.

Obejrzyj i posłuchaj webinar

Webinar prowadzą: Małgorzata Wypych – prezeska Mental Health Center, psycholog, specjalista w zakresie interwencji psychologicznej i zarządzania stresem w incydentach o charakterze krytycznym oraz Michał Śmiałowski – psycholog, psychoterapeuta, trener biznesu i ekspert Mental Health Center.

Webinar został przeprowadzony 22 maja 2023 r. w ramach konferencji „Majówka ze zdrowiem psychicznym: Wsparcie psychiczne pracowników – jak to robić bezpiecznie?” organizowanej przez Mental Health Center.

Wróć do wszystkich artykułów